A Buchinger féle léböjt a léböjtölés klasszikus, leghatékonyabb módszere. Lényege, hogy semmilyen szilárd élelmiszert nem veszünk magunkhoz, hanem csakis leveket és így maximális lehetőséget teremtünk a közel fotball pálya nagyságú emésztőfelületnek, hogy azon keresztül a szervezet kiválassza a felesleges anyagokat. A testünk a tartalélkokból él, nem éhezik, a levek pedig biztosítják a működéshez, kiválasztáshoz szükséges folyadékot és minimális biológiai szükségletet.
A böjthöz szükséges általános ismereteket itt feltétlenül olvassa el és próbálja követni!
A böjthöz szükséges beszerzendő anyagokat és elvégzendő eljárásokat itt olvashatja el!
A salaktalanítás egyszerűbb változatai a Leveskúra, a Mayr kúra, a krumpli diéta, a gyümölcskúra.
Vezessen böjtnaplót!
Rendszeresen konzultáljon velem, lehetőleg heti kétszer, de legalább heti egyszer! Kérjen időpontot, vagy ha nincs módja személyesen jönni, egyszer kétszer kiválthatja email (tamasi@tamasidr.hu) beszámolóval! Mit kell megírjon nekem?
- Hívatkozzon az első megjelenésére, vagy emlékeztessen, hogy mi is volt a panasza, ami miatt a böjtöt javasoltam. (nem mindig emlékszem csupán a név alapján mindenre)
- Hányadik napon van a böjtben?
- Testsúlya (ne csak azt, hogy mennyi, hanem, hogy mennyit változott?) + Testmagassága
- Napi folyadékfogyasztása
- Napi széklet szám és állag
- Közérzete
- Kérdése
A böjt alatti napi program összefoglalva
Felkelés, majd vizeletürítés után méretkezünk és feljegyezzük a súlyunkat. Következik a száraz test ledörzsölés, majd a váltott zuhany és azt követően a bőr olajos lekenése. Elfogyasztunk egy pohár forró tiszta vizet. Majd a keserűsót, szintén egy kis pohár vízzel. Elkészítjük a napi, magunkkal viendő folyadékjainkat (teák, ásványvíz, frissen préselt lé, gabonapép, esetleg leves). Ezek mennyisége jó, ha meghaladja a 3 litert. Reggel kicsit később még teázunk. Következik a mozgásprogram, lehetőség szerint reggel, de végezhető este is. Délelőtt és délután egyszer bevesszük az alkalikus port egy pohár vízzel elkeverve. Napközben ha szabadságon vagyunk, akkor olvassunk, keressük az önismerti fejlődésünket. A böjt azonban nyugodtan végezhető munka mellett is. Délután, vagy este végezzük a májtáji pakolást. Napközben böjtnaplót vezetünk, melyben feljegyezzük a testsúlyunkat, a vérnyomásunkat, a közérzetváltozásunkat, a fogyasztott folyadék mennyiségét, a széklet ürítés számát, a mozgásra fordított időt.
Böjtnapló felépítése
Napok | Testsúly | Vérnyomás | Testzsír | Elfogyasztott folyadékmennyiség | Széklet | Közérzet |
1.nap | ||||||
2.nap | ||||||
3.nap |
Böjttörés napja
- A böjttörés napja a böjt utolsó napja, 3 hetes böjt esetén a 21. nap. A böjttörés napjának programja különbözik a többi naptól.
- A böjttörés napján már nem kell bevenni keserűsót,
- Folyadék bevitel csökkenthető napi 2,5 literre
- Az alkalikus port sem kell bevenni
- 11 óra tájban terítsen meg szépen az asztalnál (szalvéta, gyertyafény, nyugalom, halk zene) és fogyasszon el egy szép almát, vagy egy szép banánt.
- Evés előtt kicsit meditáljon, hogy mit jelentett Önnek ez a böjt és mit tapasztalt meg
- nagyon lassan egye a gyümölcsöt (lehetőleg fél óráig), nagyon alaposan rágjon, akár 30-50-szer egy falatot
- 14 óra tájban fogyassza el az első igazi ebédjét
- egyen egy zöldséglevest, vagy krumpli levest, valamint második féleként valami párolt zöldséget, krumplival vagy rizzsel.
- 18 óra tájban készíthet egy vacsorát is a következő elvek szerint
- a böjttörés napján és utána 2-3 napig még nem ehet barna kenyeret, nyers zöldséget (legfeljebb salátalevelet), jelentősebb mennyiségű zsíradékot, vagy húst.
- Az első 4 napban fogyaszthat rizs waffelt, zöldséglevest, párolt, vagy sütőben sült, vagy grillezett zöldséget, hámozott gyümölcsöt
- a böjttörés napján és utána 2-3 napig még nem ehet barna kenyeret, nyers zöldséget (legfeljebb salátalevelet), jelentősebb mennyiségű zsíradékot, vagy húst.
- Este áztasson be 10 szem aszalt szilvát, amit következő reggel fogyaszt el.
Levezető, vagy felépítő étrend
Tanuljon meg újra enni – a felépítőnapok rendkívül fontosak és óriási odafigyelést kívánnak. Szervezetünk rendszerint könnyebben átáll a böjtre, mint a böjt után az étkezésre. Eleinte mindig csak kevés ételt egyen, közben pedig gondoskodjon abszolút nyugalomról és élvezzen minden falatot. Meg fog lepődni, hogy milyen hamar jóllakik majd. És ne feledje: soha nem lesz jobb alkalma, hogy étkezési és evési szokásait kritikusan szemrevételezze és megváltoztassa mindazt, amit helytelennek ítélt meg.
- a böjt idejének 1/3-a legyen a levezetés
- egyen nyugodtan, lassan
- rágjon akár 50x
- egyen keveset, amivel épp már elégedett tud lenni
- próbáljon csak értékes tápanyagokat tartalmazó élő élelmiszerekből készült ételeket fogyasztani (nyers, frissen párolt, vagy grillezett, nem konzervált)
- ne egyen későn (este 7 után) vagy legfeljebb, csak valami apróságot
- mindig többet igyon, mint amit a szomjúság kíván
- a visszaálló étrendben ugyanúgy szigorú kontroll kell, mint a böjt alatt
- ne kezdjen el kávézni, dohányozni
Visszaállást követő étrend
- a levezető étrendnél írt irányelveket továbbra is tartsa meg
- a tartós diétája legyen orvosi és dietétikai tanácsadás alapján kialakított egyéni étrend vagy Ön összeállíthatja a megváltoztatott, egészségesebb étrendjét. Ehhez használja az általam a www.tamasidr.hu alatt leírt diétákat. Irja le, hogy mely tényezőkön szeretne változtatni, készítsen abból saját táplálkozási programot.
- Az étrend olyan kell legyen, mely az egészséges elvek mellett az Ön ízlésének is megfelel, mely mellett kellő örömet jelent az étkezés.
- egyen kevésszer, csak akkor ha éhes
- egyen keveset, amivel épp már elégedett tud lenni
- még most tervezze be, hogy mikor végzi a következő salaktalanító léböjtöt
- mozogjon többet, éljen egyébként is egészségesebben
Jó tanácsok a kúra utáni időszakra
- A kúra után a szervezete még hosszú ideig érzékenyen reagál mindenre, ami nem egészséges, vagy amit Ön nem jól tűr, ezért
- Lehetőleg reggel és délben egyen többet, vacsorára maradjon meg a kúra alatt megszokott teánál.
- Az étkezések között tartson legalább 4-6 óra szünetet.
- Este ne egyen nyers zöldséget, gyümölcsöt, mert azok estétől a lelassuló emésztés miatt erjedésnek indulnak.
- Soha ne üljön le a kúra után sem kiéhezetten, kimerülten étkezni, ilyenkor ugyanis nehezen tudja megállni, hogy ne habzsoljon be gyorsan mindent, ill., többet is, mint amennyire szüksége van, és amivel a szervezete még képes megbirkózni.
- Az étkezése soha ne mellékes esemény legyen pl. tévézés, újságolvasás közben, így ugyanis kevésbé tudatosul, hogy mennyit eszik.
- Ne felejtse el továbbra sem jól megrágni az ételt: az emésztés a rágással kezdődik!
- A gyomor kb. 1/2 liter pépes étel befogadására és tökéletes emésztésére képes. Amit ezen felül eszik, az a további bélszakaszokban csak erjedést és rothadási folyamatokat indít el. Ne egyen többet, mint amekkora adagot a két ökle kitenne.
- Kerülje az étkezés előtti, közbeni és közvetlen utáni bőséges folyadék bevitelét. Ezzel ugyanis felhígítja és hatástalanítja az emésztőnedveket, illetve kitágítja a gyomrot.
- Napközben viszont most is igyon bőségesen.
- Lehetőleg ne egyen túlzottan sokfélét egy étkezés alkalmával. Ez ugyanis arra csábit, hogy minél többet egyen és az emésztést is nehezíti.
- Figyeljen a következő túlzásokra:
- Ne egyen soha:
túl gyorsan túl sokat túl gyakran túl későn
túl zsírosan túl sósan túl édesen túl savanyúan
túl fűszeresen túl fáradtan túl sokfélét
- A friss zöldségeket, salátákat, gyümölcsöket az étkezések kezdetén fogyassza el.
- Változatlanul ne dohányozzon, kávézzon, és ne igyon alkoholt sem.
- Iktasson be hetente legalább egy léböjt, gyümölcskúra v. zöldségnapot. Esetleg 2 hetente egy hétvégével, havonta 3-4 nappal is korrigálhatja hibáit. Ünnepi lakomákat, egyéb nagyobb kihágásokat követően tartson egy diétás napot.